Į pirmąsias olimpiadas – be pasirengimo
Austėjos šeimos nariams visuomet labiausiai sekėsi tikslieji mokslai, todėl ir iš jos buvo tikimasi to paties. „Taip ir buvo, tik kurį laiką nenorėjau to pripažinti ir stengiausi sau įrodyti, kad man daug labiau tinka ir patinka kalbos“, – pabrėžia mergina. Tik vyresnėse klasėse ji pripažino, kad gamtos ir tikslieji mokslai yra jos sritis.
Pirmą kartą Austėja prisimena dalyvavusi matematikos olimpiadoje. Moksleivei sekdavosi puikiai, bet tada ji dar nežinojo, kokie laimėjimai yra reikšmingi. Nuo devintos klasės Austėja pradėjo kasmet dalyvauti ir chemijos bei fizikos olimpiadose, keletą kartų teko dalyvauti ir geografijos, lietuvių kalbos, anglų kalbos olimpiadose.
„Keisčiausia, kad iš pradžių biologijos olimpiadoje sekėsi blogiausiai, gal todėl šioje srityje kiekvienais metais ir buvo matomas didžiausias progresas. Nežinau, ar tik mažesniuose miestuose, ar ir kitur olimpiadoms ruoštis nėra įprasta. Mokytojai nelinkę padėti mokiniams, o bent jau iš pradžių jų palaikymo labai reikia. Todėl mokiniai į olimpiadas eina be jokio pasirengimo, tikėdamiesi, kad užteks mokyklinių žinių, tad dažnai tenka nusivilti. Ir pati taip pat bandžiau laimę – pirmoms savo olimpiadoms visiškai nesiruošiau“, – prisimena mergina.
Po rajoninių olimpiadų 11-oje klasėje ji pateko į respublikinį biologijos olimpiados etapą, o 12-oje jame užėmė trečią vietą. Bronzos medalis merginai suteikė galimybę dalyvauti atrankoje į tarptautinę biologijos olimpiadą, į kurią pateko ir laimėjo sidabro medalį. A.Dapkutė pasakoja, kad olimpiadai ruošėsi kaip ir visi – skaitė tiek angliškas, tiek lietuviškas biologijos ir biochemijos knygas, sprendė ankstesnių olimpiadų užduotis. „Nieko ypatingo nedariau, tik žinau, kad daug medžiagos, kurią norėjau išmokti, nespėjau net perversti, nes apie tarptautinę olimpiadą pradėjau galvoti likus mažiau nei penkiems mėnesiams iki jos. Todėl labiausiai pasitikėjau ne savo žiniomis, bet loginiu mąstymu“, – teigia Austėja.
Gamtos mokslais ji pradėjo domėtis tik įstojusi į Nacionalinę moksleivių akademiją, biochemijos sekciją, nors ir anksčiau daug kas ją skatino sieti savo ateitį su medicina ir biologija. Pradėjusi gilintis į šią sritį suprato, kiek joje dar neatrasta ir kiek jau žinoma, kaip sudėtingai ir įdomiai vyksta procesai gamtoje ir organizmuose. „Sužinojau labai logiškus daugelio praeityje atrodžiusių „mistinių“ reiškinių paaiškinimus ir mane tai iš tikrųjų sužavėjo. Labai džiaugiuosi, kad dar neperdegiau, kad nespėjau sužinoti per daug, todėl vis dar smalsu domėtis biologija“, – pasakoja mergina.