2014 m. rugpjūčio 29 d., penktadienis

Tarptautinėje biologijos olimpiadoje lietuviai iškovojo sidabro ir bronzos medalius



Liepos 5–13 dienomis Indonezijoje, Balio saloje, vykusioje 25-ojoje tarptautinėje biologijos olimpiadoje Lietuvos atstovai iškovojo sidabro ir bronzos medalius. Lietuviai aukštus apdovanojimus laimi trečius metus iš eilės.
Kėdainių „Atžalyno" gimnazijos abiturientė Giedrė Širvinskaitė (mokytoja Irena Ūsienė), Vilniaus licėjaus dvyliktokė Vytautė Boreikaitė (mokytoja Alyda Daulenskienė) ir Šakių „Žiburio" gimnazijos ketvirtokė Austėja Dapkutė (mokytoja Laima Aštrauskienė) grįžo su sidabro medaliais, o Augustė Ambrazaitė iš Raseinių r. Ariogalos gimnazijos (mokytoja Jūratė Klimienė) parsivežė bronzos medalį.
Komandai vadovavo bei olimpiadai pasirengti padėjo Julius Juodakis, Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto absolventas, to paties fakulteto doktorantas Raimondas Šiukšta bei docentas dr. Andrius Petrašiūnas.
Giedrė Širvinskaitė ir Vytautė Boreikaitė tarptautinėje biologijos olimpiadoje dalyvavo antrą kartą – pernai Šveicarijoje jos taip pat iškovojo sidabro medalius.
Oficialus olimpiados tinklalapis http://ibo2014.org/, o komandos pasitikimo akimirkas rasite čia.

Apie biolgijos olimpiadą iš pirmų lūpų

Į pirmąsias olimpiadas – be pasirengimo

Austėjos šeimos nariams visuomet labiausiai sekėsi tikslieji mokslai, todėl ir iš jos buvo tikimasi to paties. „Taip ir buvo, tik kurį laiką nenorėjau to pripažinti ir stengiausi sau įrodyti, kad man daug labiau tinka ir patinka kalbos“, – pabrėžia mergina. Tik vyresnėse klasėse ji pripažino, kad gamtos ir tikslieji mokslai yra jos sritis.
Pirmą kartą Austėja prisimena dalyvavusi matematikos olimpiadoje. Moksleivei sekdavosi puikiai, bet tada ji dar nežinojo, kokie laimėjimai yra reikšmingi. Nuo devintos klasės Austėja pradėjo kasmet dalyvauti ir chemijos bei fizikos olimpiadose, keletą kartų teko dalyvauti ir geografijos, lietuvių kalbos, anglų kalbos olimpiadose.
„Keisčiausia, kad iš pradžių biologijos olimpiadoje sekėsi blogiausiai, gal todėl šioje srityje kiekvienais metais ir buvo matomas didžiausias progresas. Nežinau, ar tik mažesniuose miestuose, ar ir kitur olimpiadoms ruoštis nėra įprasta. Mokytojai nelinkę padėti mokiniams, o bent jau iš pradžių jų palaikymo labai reikia. Todėl mokiniai į olimpiadas eina be jokio pasirengimo, tikėdamiesi, kad užteks mokyklinių žinių, tad dažnai tenka nusivilti. Ir pati taip pat bandžiau laimę – pirmoms savo olimpiadoms visiškai nesiruošiau“, – prisimena mergina.
Po rajoninių olimpiadų 11-oje klasėje ji pateko į respublikinį biologijos olimpiados etapą, o 12-oje jame užėmė trečią vietą. Bronzos medalis merginai suteikė galimybę dalyvauti atrankoje į tarptautinę biologijos olimpiadą, į kurią pateko ir laimėjo sidabro medalį. A.Dapkutė pasakoja, kad olimpiadai ruošėsi kaip ir visi – skaitė tiek angliškas, tiek lietuviškas biologijos ir biochemijos knygas, sprendė ankstesnių olimpiadų užduotis. „Nieko ypatingo nedariau, tik žinau, kad daug medžiagos, kurią norėjau išmokti, nespėjau net perversti, nes apie tarptautinę olimpiadą pradėjau galvoti likus mažiau nei penkiems mėnesiams iki jos. Todėl labiausiai pasitikėjau ne savo žiniomis, bet loginiu mąstymu“, – teigia Austėja.
Gamtos mokslais ji pradėjo domėtis tik įstojusi į Nacionalinę moksleivių akademiją, biochemijos sekciją, nors ir anksčiau daug kas ją skatino sieti savo ateitį su medicina ir biologija. Pradėjusi gilintis į šią sritį suprato, kiek joje dar neatrasta ir kiek jau žinoma, kaip sudėtingai ir įdomiai vyksta procesai gamtoje ir organizmuose. „Sužinojau labai logiškus daugelio praeityje atrodžiusių „mistinių“ reiškinių paaiškinimus ir mane tai iš tikrųjų sužavėjo. Labai džiaugiuosi, kad dar neperdegiau, kad nespėjau sužinoti per daug, todėl vis dar smalsu domėtis biologija“, – pasakoja mergina.

2014 m. rugpjūčio 16 d., šeštadienis

Elektrolitų homeostazė




Sveiki,


Žemiau pateiktas naudingas pdf failas apie elektrolitų homeostazę. Parengta VDU dėstytojų.

Deguonis ir laisvieji radikalai




Sveiki,


 Žemiau pateiktas naudingas pdf failas apie deguonį ir laisvuosius radikalus. Parengta VDU dėstytojų.

Audinių pažaidos ir ląstelių žūtis




Sveiki,


 Žemiau pateiktas naudingas pdf failas apie ląstelių ir audinių žūtį. Parengta VDU dėstytojų.

Molekulinė ekologija





Sveiki,



Žemiau pateiktas naudingas pdf failas apie molekulinę ekologiją. Ypatingą dėmesį skirkite skaičiavimams naudojamo Hardžio Veinbergo dėsnio analizei.
Parengta VDU dėstytojų.



Endokrininis signalas




Sveiki,

Žemiau pateiktas naudingas pdf failas apie endokrininę sistemą. Parengta VDU dėstytojų.



Bakterijų genetika


Bakterijos
Sveiki,

Čia rasite informacijos apie bakterijų genetiką.



Žemiau pateikta informacija apie bakterijų reprodukcijos būdus.







Augalų genomika ir biotechnologija




Sveiki,



Žemiau pateiktas naudingas pdf failas apie augalų genomiką ir biotechnologiją.
Šios medžiagos tikslas yra pateikti integruotas teorines žinias apie eukariotinių ir prokariotinių organizmų genomus, geno klonavimo ir rekombinantinės DNR kūrimo pagrindus, augalų DNR ir RNR tyrimo metodus, modelinių augalų in vitro kultūras, augalų biotechnologijos metodus, bei išlavinti gebėjimą atlikti augalų transformaciją, identifikavimą integruoto geno ir įvertinti transgeninių augalų panaudojimo perspektyvas.

Parengta VDU dėstytojų.


Cheminiai ir elektriniai signalai




Sveiki,

Žemiau pateiktas naudingas pdf failas apie cheminius ir elektrinius ląstelės signalus, receptorius bei jų veikimo mechanizmus. Parengta VDU dėstytojų.




Šiuolaikinės molekulinės biologijos tyrimo metodai




Sveiki,

Žemiau pateiktas naudingas pdf failas apie molekulinės biologijos tyrimo metodus. Įsidėmėkite čia pateiktus DNR gryninimo etapus ir jų seką, naudojamus reagentus, susipažinkite su PGR

Parengta VDU dėstytojų.



Baltymų biosintezės pagrindai


Baltymų biosintezė

Sveiki,


Žemiau pateiktas naudingas pdf failas apie baltymų biosintezę ir kiekvieną jos etapą. Parengta VDU dėstytojų.


2014 m. rugpjūčio 8 d., penktadienis

2014 m. rugpjūčio 3 d., sekmadienis

BOTANIKOS MOKOMOJI LAUKO PRAKTIKA



Sveiki,



Įkeliu netrumpą botanikos konspektą, kuris susideda iš  stuomeninių augalų mokomųjų ekskursijų konspektų, užduočių ir kontrolinių klausimų.



2014 m. rugpjūčio 2 d., šeštadienis

Magnolijūnai

Magnolijūnai

Sveiki,


Žemiau rasite gan ilgas skaidres apie magnolijūnus. 



Filogenetinė analizė




Sveiki,

Dalinuosi medžiaga apie filogeneteinę analizę, kaip suarinėti medžius. Populiariausias grupavimo metodas yra UPGMA (angl. Unweighted-pair group method with arithmetic means, liet. Nepasvertų grupių metodas su aritmetiniu vidurkiu).



Kaip praktiškai panaudojamas UPGMA, galima pamatyti ČIA.

2014 m. rugpjūčio 1 d., penktadienis

Biologinė sistematika pagal IBO




Sveiki,


Dalinuosi senai sudarytu sistematikos sąrašu pagal IBO. Visgi sąrašas kiek pasikeitęs ir jį galite peržiūrėti čia.


Genetikos užduotys 2

DNR


Sveiki,



Dalinuosi dar vienomis genetikso užduotimis su atsakymais.




Genetikos užduotys 1

Genetinis kodas

Sveiki,


Žemiau rasite genetikos užduotis su atsakymais.




Genetikos pratybos

DNR


Sveiki,



Žemiau rasite gerą knygutę su užduotimis ir paaiškinimais, kaip spręsti genetikos problemas.


Bakterijų operonai



Sveiki,


Žemiau pateikat užduotis apie bakterijų operonus.





Taip pat skaidrės, kaip veikia operonai.


Ir šiek tiek teorinės medžiagos

DNR rekombinacija ir transpozicija

DNR transpozicija kukurūzuose


Sveiki,


Dalinuosi medžiaga apie DNR rekombinaciją ir transpoziciją.


Genų mutacijos ir reparacija



Sveiki,


Žemiau medžiaga apie genų mutacijas ir reparaciją.